Hovawart

prawdziwy pies

Kiedy do weteranarza?

Zaczynając hodowlę rasowego szczenięcia musimy mieć na uwadze fakt, że zwierzęta rasowe podlegają selekcji hodowlanej a nie naturlanej, co w praktyce oznacza, że pula genetyczna jest mocno ograniczona, więc należy bardzo uważnie przeglądać rodowody rodziców szczenięcia - najlepiej do drugiego pokolenia. W ten sposób unikniemy zwierząt pochodzących z bliskich krzyżowań. Nie strasząc jednak przejdźmy do odpowiedzi na dość kluczowe pytanie - kiedy udać się do weterynarza?


Szczenię z profesjonalnej hodowli jest pod nadzorem weterynarza od pierwszych dni swojego życia. Już podczas pobytu u hodowcy pisak powinien zostać odrobaczony i zaszczepiony podstawowym zestawem przeciw nosówce i parwowirozie. To bardzo ważne szczepienia, ponieważ parwowiroza jest dla szczeniąt bardzo niebezpieczna i często prowadzi do zgonów. Warto nadmienić, że parwowiroza może zostać przyniesiona przez nas na butach, odzieży - szczenię nie musi mieć kontaktu z innym zwierzęciem.

Od momentu urodzenia szczeniak znajduje się pod opieką weterynarza. W czasie pobytu u hodowcy jest odrobaczany i poddawany pierwszym szczepieniom (przeciwko nosówce i parwowirozie). Właściciel przy odbiorze szczenięcia otrzymuje jego książeczkę zdrowia. Od teraz w jego rękach spoczywa obowiązek dbania o regularne szczepienia malucha. Kalendarz szczepień należy ustalić z weterynarzem. Jednocześnie należy pamiętać, że początkowo każde szczepienie powinno być poprzedzone odrobaczeniem. Przykładowy kalendarz szczepień może wyglądać następująco: u hodowcy po ukończeniu 6 tygodnia życia szczeniak otrzymuje jako pierwszą szczepionkę Nobivac Puppy DP, która na krótko, ale skutecznie zabezpieczy przed nosówką i parwowirozą. Po upływie 2 - 3 tygodni należy zadbać o szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie, koronawirozie, parainfuenzie, zakaźnemu zapaleni wątroby, a po kolejnych 2 - 3 tygodniach szczepienie to powinno być powtórzone. Szczepienie przeciwko wściekliźnie, obowiązuje wszystkie psy powyżej 4 miesiąca życia.