Hovawart

prawdziwy pies

Wzorzec rasy hovawart

Międzynarodowy związek kynologiczny opracował dla każdej rasy szczegółowy wzorzec. Uzyskanie doskonałej lokaty na wystawie psów rasowych świadczy o spełneniu kryteriów stawianych rasie. Przyjrzyjmy się zatem jak powinien wyglądać idealny hovawart według FCI.

 

 

Kraj pochodzenia : Niemcy

 

Wykorzystanie : pies użytkowy

 

Klasyfikacja FCI : Grupa II - Psy molosowate typu górskiego, Sekcja 2, podlega próbom pracy ( tzn. certyfikat użytkowości psa obrończego min. I° - IPO I ).

 

Krótki przegląd historyczny : Hovawart jest bardzo starą rasą psów użytkowych. Nazwa pochodzi z średniowiecznego języka literackiego Niemiec : Hova - der Hof ( podwórze ), Wart - der Wächter ( stróż ).

Od 1922 roku odbudowywano tę rasę na podstawie egzemplarzy o typowych cechach, które można znaleźć jeszcze na wiejskich podwórkach. Ponadto w pierwszych latach hodowli zostały przedsięwzięte pewne krzyżowania z owczarkami niemieckimi, nowofundlandami i leonbergerami. Poprzez ostrą selekcję został osiągnięty początkowy typ psa użytkowego. W kraju pochodzenia rasy został położony bardzo duży nacisk na stan zdrowia hovawartów. W szczególności dysplazja stanów biodrowych została zminimalizowana do nikłego procentu przez dziesiątki lat ostrej selekcji, dopuszczającej do hodowli tylko psy wolne od niej. Oczekuje się, że te starania będą naśladowane przez inne zrzeszenia hovawartów.

 

Wygląd zewnętrzny : Hovawart jest mocnym, średnio dużym, o sylwetce wydłużonej, długowłosym psem użytkowym. Znaczące różnice w płci są przede wszystkim widoczne w budowie głowy i tułowia. Samce muszą miec w pełni rozwinięte dwa jądra spuszczone do moszny.

 

Proporcje : Tułów wynosi około 110 % do 115 % wysokości w kłębie.

 

Zachowanie i charakter : Jest znany jako wszechstronny pies użytkowy. Jest psem zrównoważonym i łagodnym, ale stanowczym. Posiada naturalną chęć do szkolenia, nieustępliwość, średni temperament i bardzo dobry węch. Jego fizyczne warunki psa użytkowego i szczególne przywiązanie do rodziny czynią z hovawarta wybitnego psa - towarzysza, stróża, obrońcę i tropiciela.

 

Głowa : Grzbiet nosa jest prosty i łącząc się z przełomem tworzy prostą. Kufa i czaszka są nieco długie. Skóra na głowie ściśle przylega.

Czaszka : Mózgoczaszka : mocna, o szerokim, wypukłym czole.

Stop : dobrze zaznaczony.

Trzewioczaszka :

Nos : otwory nosowe dobrze rozbudowane. U czarnych podpalanych i czarnych hovawartów pigment jest czarny; pigmentacja u psów blond: czarna, przebarwienia dopuszczalne.

Kufa : mocna; jednakże oglądana z boku, jak i z góry zwęża się lekko.

Wargi : dobrze przylegające.

Zęby / zgryz : Hovawart ma pełne, mocne uzębienie z 42 zębami (zgodnie z wzorem zębowym ). Zęby stoją pionowo w szczęce. Zgryz nożycowy ( zgryz cęgowy dopuszczalny ).

Oczy : Owalne, ani wypukłe ani głębokie (wklęsłe). Ich kolor jest ciemno- bądź średniobrązowy. Powieki leżą głęboko.

Uszy : luźno przylegające, trójkątne, zwisające uszy są osadzone wysoko i daleko od siebie, powiększają optycznie głowę i sięgają przynajmniej na wysokość kącików warg. Ich końcówki są lekko zaokrąglone. Gdy pies jest spokojny leżą płasko, przy podnieceniu mogą być zwrócone do przodu. Przednia krawędź ucha umiejscowiona jest pionowo w połowie drogi między oczami a potylicą.

Szyja: Mocna, średniej długości. Skóra na gardle jest mocno przylegająca.

 

Tułów :

Grzbiet : prosty i mocny.

Lędźwie : mocne i nieco dłuższe niż zad.

Zad : lekko opadający, średniej długości.

Klatka piersiowa : szeroka, głęboka i mocna.

Ogon : mocno owłosiony ogon sięga poniżej stawów skokowych, ale nie do ziemi. W zależności od nastroju psa noszony jest wysoko nad grzbietem, gdy pies jest podniecony lub nisko, gdy jest spokojny.

 

Kończyny :

Przednie : są mocne i, patrząc zarówno z przodu, jak i z boku, ustawione prosto, pionowo.

Bark : bardzo dobrze umięśnione. Łopatka jest długa i ustawiona ukośnie.

Ramię : długie, wąsko przylegające do ciała.

Łokcie : przylegają do klatki piersiowej.

Nadgarstki : mocne.

Przednie nogi : ustawione szeroko.

Tylne nogi : mocne i, patrząc z tyłu, ustawione pionowo. Dobrze kątowane.

Uda i podudzia : bardzo dobrze umięśnione.

Stawy skokowe : mocne, głęboko osadzone.

Łapy : okrągłe, mocne i zwarte. Palce u nóg są wysklepione i leżą ściśle przy sobie. Wilcze pazury powinny zostać usunięte, z wyjątkiem krajów, w których jest to prawnie zabronione. Paznokcie u nóg u psów czarnych podpalanych i czarnych są mocno pigmentowane. U psów blond mogą mieć mniej pigmentu.

 

Chód : Hovawart porusza się wszystkimi rodzajami ruchu. Patrząc z przodu i z tyłu - prostolinijnie i swobodnie. Kłus jest daleko posuwisty z dobrym wykrokiem tylnich nóg.

 

Skóra : Jest ogólnie mocno przylegająca. U psów czarnych podpalanych i czarnych ma niebieskawy odcień, u psów blond - różowy.

 

Szata:

Włos : długi, mocny, zwarty włos jest lekko falowany i przylegający, z niewielką ilością podszerstka. Jest dłuższy na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej części nóg przednich (pióra) i tylnich (portki ) oraz na ogonie. Na głowie, z przodu nóg przednich i tylnich włos jest krótki.

Maść : Hovawart występuje w trzech odmianach kolorystycznych : czarnej podpalanej, czarnej i blond (złota, płowa ).

Czarna podpalana : włos jest czarny i błyszczący, kolor znaczeń średnio jasny. Na głowie znaczenia rozpoczynają się poniżej grzbietu nosa i sięgają do kącików warg, dookoła aż do gardła. Punkty nad oczami są wyraźnie widoczne. Znaczenia na piersi składają się z dwóch blisko siebie leżących łat i mogą być ze sobą połączone. Na przednich łapach znaczenia sięgają, patrząc z boku, od palców łapy do około środkowego odcinka nogi, z tyłu nogi do wysokości łokcia. Na tylnych nogach, patrząc z boku, znaczenia są widoczne poniżej stawów skokowych jako szeroka pręga, nad stawami - jako wąska, która na przedniej stronie tylnych nóg sięga do linii brzucha. Także na wewnętrznej stronie ogona widoczne są znaczenia. Znaczenia są we wszystkich miejscach ściśle określone. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.

Czarna : włos jest czarny i błyszczący. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.

Blond : włos jest średnio jasny, błyszczący i przy brzuchu i nogach staje się jaśniejszy. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.

 

Wielkość :

Wysokość w kłębie : psy : 63 - 70 cm, suki : 58 - 65 cm.

 

Wady : Każde odstępstwo od podanego wzorca jest wadą, której ocena w dokładnym stosunku powinna odpowiadać stopniowi odchylenia.

 

Wady dyskwalifikujące :

 

Wygląd ogólny :

- psy w fenotypie nie odpowiadające standardowi rasy

- samce o mocnych cechach suczych

- suki o mocnych cechach samczych

 

Proporcje : - mocne odchylenia w proporcjach ciała.

 

Zachowanie i charakter : - psy agresywne, bojaźliwe, wykazujące reakcję na strzał ( strach ), ospałe.

 

Głowa:

- słabo wyrażony stop,

- niebieskie oko lub tzw. krucze oko,

- uszy stojące, ciężkie, w kształcie róży lub odstające,

- przodozgryz, tyłozgryz, zgryz naprzemienny,

- brak więcej niż dwóch zębów spośród czterech P1 lub dwóch z dwóch M3 lub brak innego zęba.

 

Szyja : wyraźne podgardle lub z dużą ilością luźnej skóry na gardle.

 

Tułów :

- mocno łękowaty lub karpiowaty grzbiet,

- wąska lub beczkowata klatka piersiowa,

- zrośnięte kręgi ogonowe, mocno skrócony ogon, wyraźnie zakręcony ogon,

 

Kończyny : - przesadnie mocne tylnie nogi.

 

Budowa włosa : przeważający lokowany włos (tworzący zamknięte loki).

 

Umaszczenie ( ogólnie) :

kolory, które nie zostały opisane we wzorcu, np. niebiesko - szary, wilczasty, brązowy, biały, pstry, blond z brunatnym nalotem lub ze znaczeniami występującymi w miejscach nieujętych we wzorcu;

- białe plamy; (pojedyncze białe włosy na wewnętrznej stronie ud nie prowadzą do usunięcia z hodowli).

 

Psy czarne podpalane :

- szare lub brązowe plamy poza znaczeniami,

- podszerstek inny niż czarny,

- szare lub białe znaczenia.

 

Psy czarne :

szare lub brązowe plamy,

podszerstek inny niż czarny.

 

Psy blond :

pojedyncze białe włosy na grzbiecie nosa nie prowadzą do wykluczenia z hodowli,

kolor przechodzący w rudy bez rozjaśnień,

kolor biało - złoty, także na uszach,

wyraźne białe znaczenia,

ciemne plamy lub ciemna maska.

 

Wielkość :

poniżej wymiarów podanych we wzorcu,

wzrost większy niż 3 cm powyżej górnej granicy wzorca